Osoby odwiedzający Zakopane są ważnymi użytkownikami systemu komunikacji zbiorowej, parkingów i systemu drogowego w Zakopanem.

Zarówno w sezonie zimowym, letnim jak też w okresie mniejszego natężenia ruchu turystycznego, Miasto Zakopane musi zaoferować osobom przyjezdnym sprawny i prosty w korzystaniu system transportowy.

W tym celu niezbędne jest rozpoznanie i analiza potrzeb transportowych turystów oraz sposobów odbywania przez nich podróży. Dzięki badaniom możliwe będzie m.in. zabezpieczenie odpowiedniej liczby połączeń na poszczególnych trasach, w zależności od pory roku i pory dnia. Prognozy ruchu na kolejne lata pozwolą na sprawny rozwój miasta i podnoszenie atrakcyjności turystycznej regionu.

 

Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?

Im chętniej i im pełniej będą udzielać Państwo informacji ankieterom, tym bardziej kompletny obraz ruchu i rozkładu podróży w mieście otrzymają inżynierowie. Udział w badaniu oraz precyzyjne odpowiedzi gwarantują, że analizy statystyczne pozwolą bardzo dokładnie odtworzyć sposoby poruszania się turystów po Zakopanem. Pozwoli to planować rozwój sieci transportowej miasta w sposób zapewniający sprawne i wygodne przemieszczanie się po Zakopanem.

Prosimy pamiętać, że badanie jest całkowicie anonimowe. Wszystkie udzielone odpowiedzi będą prezentowane wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych.

 

Jak będzie wyglądało badanie?

Wywiady prowadzone będą przez ankieterów na dworcach i przystankach w listopadzie 2015 roku oraz w sezonie zimowym.

Zimą 2016 będzie również prowadzone badania turystów w miejscach noclegowych – pensjonatach, hotelach itp.

 

O co zapyta ankieter?

Ankieter zapyta o podróże wykonywane podczas pobytu w Zakopanem:

  • jakie miejsca Państwo odwiedzili
  • jaki był cel podróży (turystyka, gastronomia, zakupy, itp.)
  • w jakich godzinach podróż się odbywała
  • jakie środki transportu wykorzystano podczas podróży

 

Czy badanie jest anonimowe?

Tak, badanie jest całkowicie anonimowe. Zebrane dane posłużą jedynie do stworzenia zbiorczych opracowań statystycznych oraz modeli ruchu.

 

Jak rozpoznać ankietera?

Ankieter instytutu badawczego Rubika Consulting będzie posługiwał się specjalnym identyfikatorem – po tym można rozpoznać, że podchodzi do pracownik firmy badawczej, a nie przypadkowa osoba.

Ankieterzy będą również posiadali dokument potwierdzający ich tożsamość oraz fakt prowadzenia badania na zlecenie Urzędu. Znajdą się na nich informacje, które umożliwią telefoniczną weryfikację ankietera.